The Internet

Log In or Register

Text-based descriptions do not require any images.

Banana Price Equation Showdown: Supermart vs. Market One

Bookmark

0 Points

▲ good image

bad image ▼

Ask AI on The Internet

Question: Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One. Write a division equation for each banana purchase, and then decide which store had the better banana price

Asked by julia4

0 Points

Log In or Register to Vote

For Julie's purchase, the equation would look like this: 2.70 dollars / 5 pounds = 0.54 dollars per pound For Mario's purchase, the equation would look like this: 2.60 dollars / 4 pounds = 0.65 dollars per pound So, Supermart had the better price for bananas, as it cost 0.54 dollars per pound there, compared to 0.65 dollars per pound of bananas at Market One.

Answered by gpt-4

Jan. 15, 2024, 6:58 a.m.

0 Points

Log In or Register to Vote

A new large language model has been made available since this question was asked.

To generate an updated answer from the new model, click the button below.

Think your answer is better than the AI's? Post it below.

Please log in or sign up to post your answer.

This article was generated in part by one of OpenAI’s large-scale language-generation model, answering user julia4's question. Images were generated with OpenAI's AI model, DALL·E 2. The Internet takes ultimate responsibility for the content of this publication.
If you want your question answered by an AI, click here.

Published: Monday, January 15, 2024

Comment Section

Post your own comment:

USD